RESULTAT / RESULTS 2014

       
           
IPO III
   Domare: A:  Robert Jönsson  Lars Christensen B:  Keijo Kodis  Jarmo Heiskanen  C:  Fredrik Steen Thomas Müller
 Figuranter:
Kristoffer Ullerud Thomas Fröding (reserv)
  N Pl.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot   Bet.
  1 Pierre Kembel Jettemor's Seiko S13649/2008 RSV2000 Stockholm Syd 100 97 92
289
  V
  2 Mads Moselund Atenagårdens Larrac S12524/2009 Svenska Schäferhundklubben 100 92 93
285
  SG
  3 Stefan Jonasson Divaheden Huginn S60157/2009 Svenska Schäferhundklubben 96 92 92
280
  SG
  4 Jonas Karlsson Kustmarken's Payle SE14846/2010 SK Björnåsen 98 92 90
280
  SG
  5 Thorvald Steinsson Gråmanns Xoto S25348/2009 Herrljunga BK 98 86 95
279
  SG
  6 Niclas Enesten Kustmarken's Jasco S56622/2008 SK Björnåsen 91 96 92
279
  SG
  7 Helene Brånen Kustmarken's Lisa S15720/2009 Norsk Schäferhundklubb 99 85 94
278
  SG
  8 Carina Andersson Kustmarken's Kujo S59336/2008 SK Björnåsen 99 91 84
274
  SG
  9 John Van de Berg Iron Vom Falorie NHSB2827304 HDC Bareveld 99 87 85
271
  SG
  10 Johan Kruse Kottens Beck S62138/2007 SK Björnåsen 88 84 94
266
  G
  11 Magnus Holmström Ängsbacken's Yoda S32988/2008 Kungsörs BHK 94 84 88
266
  G
  12 Maria Arfman Kustmarken's Porter FI17070/11 Finska Schäferhundklubben 96 85 81
262
  G
  13 Marianne Ullerud Freke Des Fonds De Gueule SE60985/2011 RHH 88 88 85
261
  G
  14 Ulrika Ronström Grozz Vom Scandinawian S57137/2007 Visby BK 82 84 90
256
  G
  15 Mikael Ohlsson Blackneck's A'zara S23165/2009 SK Åstorp 90 79 87
256
  G
  16 Tobias Häggström Torneryds Santo S36737/2009 SK Stjärnborg 90 84 82
256
  G
  17 Jenni Larsson Luke Von Shambala SE12730/2011 Svenska Rottweilerklubben 79 81 92
252
  G
  18 Nilla Bengtsson Cape Secure Angelskiss SE11429/2010 SK Åsaka 89 76 84
249
  G
  19 Kenneth Bast Qaro Vom Waldwinkel FI55384/2011 SPL Jakobstad 88 78 81
247
  G
  20 Anna Bodin Kustmarken's Rocco SE39715/2010 RSV2000 Stockholm Syd 42 78 89
209
  M
  21 Fredrik Johansson Skogsstugan Compis S59041/2009 Svenska Schäferhundklubben 32 78 94
204
  M
  22 Fredrik Wennbom Torneryds Trixi S50967/2009 Svenska Schäferhundklubben 18 80 96
194
  M
  23 Carina Dahlhielm Degns Pala SE45448/2011 Halmstad BK 72 54 0
126
  M
  24 Madeleine Åkesson Gråmanns Äxtra SE47181/2010 Nedansiljans BK 3 95 0
98
  M
    Marius Hauge Pasco vom Reusser-Land          
  Deltar ej
    Trond Otter Johansen C-Lux av Staalhjerte          
  Deltar ej
    Karen Beathe Hauge Hero av Oddvarg          
  Deltar ej
    Svenn Christer Hauge Iphon av Oddvarg          
  Deltar ej
    Gunilla Sjögren Kustmarken's Idol          
  Deltar ej
    Mats Mäenpää Kustmarken's Dax          
  Deltar ej
    Knut Kristiansen Kustmarken's Huricane          
  Deltar ej
    Brit-Aina Kravdal Kustmarken's Fenja          
  Deltar ej
    Maria Ezelius Gullviks Zäpo          
  Deltar ej
    Terje Hammerseng Kustmarken's Mara          
  Deltar ej
BSL III
   
  N Pl.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot Bet.    
  1 Maria Ezelius Åkerblommans En Tilly S51526/2009 SK Enköping 92 81 173 G    
  2 Jennie Haraldsson Honeyborns Bazire S16089/2009 Svenska Schäferhundklubben 83 79 162 G    
  3 Jörgen Andreasson Kustmarken's Yalut S60238/2005 SK Åstorp 92 62 154 M    
  4 Caroline Peterson Kustmarken's Kaxi S59341/2008 Svenska Schäferhundklubben 27 73 100 M    
  5 Pia Mallat Gråmanns Bianca FI51123/11 Finska Schäferhundklubben 11 50 61 M    
  6 Mattias Sehlstedt Kustmarken's Mixxi S58084/2009 SK Stjärnborg 19 0 19 M    
    Anita G Karlsen Jettemors Ultra               Deltar ej
    Camilla Karlsson Emma majoruv haj               Deltar ej
    Janet Borg Kottens Bråska               Deltar ej
    Lars Carlsson Lunabjärets Macmilan               Deltar ej
    Sara Peres Aino               Deltar ej

   Provledare: Linda Nyberg

 


RESULTAT / RESULTS 2013

       
           
IPO III
   Domare: A:  Keijo Kodis   Göran Wessman  B:  Fredrik Steen  Dirk Stocks  C:  Tomas Fröding Peter Diedrichkeit
 Figuranter:
Kristoffer Ullerud Mads Moselund Henrik Jansson (reserv)
  N Pl.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot   Bet.
  1 Mikael Larsson Kustmarken's Drago S38607/2007 Sk Stjärnborg 100 94 98 292   V
  2 Robert Jönsson Kustmarken's Dexter S38606/2007 Sk Björnåsen 93 92 96 281   SG
  3 Pierre Kembel Jettemor´s Seiko S13649/2008 Stockholms Sö. Bhk 98 90 93 281   SG
  4 Mikael Pettersson Rixdivans Allan SE43252/2010 Sk Enköping 94 89 93 276   SG
  5 Niclas Enesten Kustmarken´s Jasko S56622/2008 SK Björnåsen 98 93 83 274   SG
  6 Jerry Pystö Kustmarken's Jexon S56623/2008 SK Björnåsen 100 85 86 271   SG
  7 Tuija Tienhaara Stoneman´s Alpinina FIN11955/08 Finland 87 90 84 261   G
  8 Gunilla Sjögren Kustmarken's Idol S51777/2008 Sk Stjärnborg 99 76 85 260   G
  9 Percy Kembel Jettemor´s Sushi S13650/2008 Stockholms Sö. Bhk 94 79 85 258   G
  10 Pernilla Eriksson Kustmarken`s Kancho S59337/2008 Sk Ådalen 99 87 71 257   G
  11 Mikael Ohlsson Blackneck´s A`zara S23165/2009 Sk Åstorp 97 75 79 251   G
  12 Ida Johnsdotter Tretjak's Hunter S10892/2009 Malmö Bhk 82 70 88 240   G
  13 Kenneth Bast Qaro vom Waldwinkel FI55384/11 Finland 88 70 79 237   B
  14 Britt Aina Kravdal Kustmarken's Fenja S13473/2008 Norge 76 78 80 234   B
  15 Ulrika Ronström Grozz vom scandinawian S57137/2007 Afs 45 85 90 220   B
  16 Fredrik Johansson Skogsstugan Compis S59041/2009 Södertälje Bhk 41 78 82 201   M
  17 Marianne Ullerud Freke Des Founds De Gueule SE60985/2011 Sk Enköping 27 81 87 195   M
  18 Jonas Karlsson Kustmarkens Payle SE14846/2010 Sk Björnåsen 13 76 87 176   M
  19 Magnus Holmström Ängsbacken's Yoda S32988/2008 Kungsör Bhk 92 86 0 178 Bröt M
  20 Camilla van Tol Ginny vom rio Negro S64891/2009 Stockholms Sö. Bhk 0 92 67 159 Bröt M
  21 Kerstin Haglund Dj'appes Nynne SE 50326/2010 Afs 3 67 84 154   M
    Lars Carlsson Lunabjärets Mac Milan S24402/2004 Sk Björnåsen 98 87 0 0 Disk  
    Ing-Marie Dahlsjö Atenagårdens Larrac S12524/2009 Afs 96 82 0 0 Disk  
    Helene Brånen Kustmarken's Lisa S15720/2009 Norge 94 85 0 0 Disk  
    Knut Kristiansen Kustmarken's Huricane S18734/2008 Norge 93 78 0 0 Disk  
    Göran Mähler Kustmarkens Oran S65806/2009 Sk Ådalen 0 86 0 0 Disk  
    Carina Wicke Kustmarkens Kujo S59336/2008 Sk Björnåsen 0 85 0 0 Disk  
    Jörgen Andreasson Kustmarken´s Yalut S60238/2005 Sk Åstorp 0 83 0 0 Disk  
    Dan Andersson Turbaz Onni S21392/2006 Sk Hok 0 81 0 0 Disk  
      EvaLynn Wezelius Imzedrift Sushi               Deltar ej
      Willi Winquist Kustmarken's Ådi               Deltar ej
      Anders Svedberg Skaybackens Pax               Deltar ej
      Maria Arfman Kustmarken's Porter               Deltar ej
      Margret Fiehring Bailey von den Koschis               Deltar ej
      Bosse Östlund Heimdals Brimer               Deltar ej
      Carina Dahlhielm Degn's Pala               Deltar ej
      Ulrika Håkansson Turbaz Thora               Deltar ej
      AnneMarie Frånlund Hasseman´s Oskar               Deltar ej
      Fredrik Danielsson Gaza van De Biezenhoeve               Deltar ej
      Carina Jönsson Kustmarken's Cross               Deltar ej
      Stefan Jonasson Divaheden Huginn               Deltar ej
      Åsa Paczkowski Skaybackens Luthor               Deltar ej
      Maria Ivanova Björn Yvens Pirin               Deltar ej
 
BSL III
   
  N Pl.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot Bet.    
  1 Monica Henriksson Rapport's Qlura S44184/2009 Ale Bhk 99 92 191 SG    
  2 Maria Ezelius Åkerblommans En Tilly S51526/2009 Sk Enköping 91 91 182 SG    
  3 Margret Fiehring Asja von den Koschis 2157673 Tyskland 90 91 181 SG    
  4 Camilla Karlsson Krille´s Candie S45965/2009 Sk Enköping 96 81 177 SG    
  5 Jennie Haraldsson Honeyborns Bazire S16089/2009 Sk Enköping 92 78 170 G    
  6 Caroline Petersson Kustmarken´s Kaxi S59341/2008 Afs 78 67 145 M    
  7 Hanna Segerdahl Gnistra vom Scandinawian S57141/2007 Afs 30 58 88 M    
      Jenny Köhler Åkerblommans Decibel               Deltar ej
 
IPO FH
   
  N Pl.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
1 2 Tot Bet.    
  1 Trond Övergård Kustmarkens Orina S13349/2003 Norge 98 100 198 V    
  2 Trond Övergård Kustmarkens Betty S11793/2007 Norge 93 95 188 SG    
  3 Anita G Karlsen Jettemor`s Ultra SE67141/2010 Norge 85 89 174 G    
  4 Camilla Ljungberg Ullhedens Pharos S34514/2007 Sk Enköping 10 92 102 M    
  5 Ulf Fröjdendahl Tormenstorp Gnista S35626/2008 Järfälla Bhk 6 5 11 M    
  6 Annika Söderström Råbäckens Hector S13118/2005 Stockholms Sö. Bhk 2 1 3 M    
  7 Susanne Andersson Akjas Marro S47819/2006 Borlänge Bhk 1 1 2 M    
      Margareta Fridström Ängsbacken´s Twizt               Deltar ej
 

   Provledare: Mattias Sehlstedt

 


DELTAGARE/ PARTICIPIANTS/ TEILNEHMER 2012

SCHÄFERSLAGET RESULTAT pdf Utskrivbar   Catalog 2012-cellphone Catalog 2012
         
IPO III
   Domare: A: Gunnar Aagesen/ Eva Köhlström  B: Peter Diedrichkeit/ Tomas Fröding  C: Jari Kokkonen/ Anders Eriksson
   Figuranter: Jonas Backelin / Mads Moselund
  N Pl.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot  
  1 Robert Jönsson Kustmarkens Dexter S38606/2007 SK Björnåsen 100 96 96 292 V
  2 Willi Winquist Kustmarken's Ådi S13487/2006 SK Varberg 98 92 92 282 Sg
  3 Göran Erman Gråmanns Rasko S61625/2007 Kalmar BK 97 89 94 280 Sg
  4 Pierre Kembel Jettemors Seiko S13649/2008 skälsätra 98 91 91 280 Sg
  5 Mikael Larsson Kustmarken's Drago S38607/2007 SK Stjärnborg 99 91 90 280 Sg
  6 AnneMarie Frånlund Hasseman´s Oskar S31217Y Sk Stjärnborg 97 88 89 274 Sg
  7 Johanna Backelin Entre´s Jeena S18358/2008 Schäferdistrikt Nordvästra 96 84 92 272 Sg
  8 Carina Jönsson Kustmarken´s Cross S19148/2007 Sk Björnåsen 96 84 91 271 Sg
  9 Evelina Erman Blackneck´s A´Jizza S41591/2006 Växjö BK 91 91 86 268 G
  10 Anna Strandberg Gråmanns Morra S68255/2006 Svenska Schäferhundklubben 96 86 86 268 G
  11 Jens Koschnick Alin von den Koschis SZ 2157672 SV OG Kellinghusen 90 90 87 267 G
  12 Sofie Rasborg Chadés Yalte DK01193/2006 Schæferhundeklubben Danmark 94 82 85 261 G
  13 Saskia Stark Turbo vom Sennertal 2779818 HDC Bareveld NL 84 94 82 260 G
  14 Geir Fjeld Marschas Eros 08420/07 Oppland schæferhundklubb 96 78 81 255 G
  15 Lars Carlsson Lunabjärets Mac Milan S24402/2004 Sk Björnåsen 93 78 83 254 G
  16 Gunilla Sjögren Kustmarken's Idol S51777/2008 Sk Stjärnborg 88 84 82 254 G
  17 Maria H. Eikra Niqilas Awol 08653/08 Norsk Sch.klub. Avd: Oslo 87 82 84 253 G
  18 Magnus Holmström Ängsbacken's Yoda S32988/2008 Svenska Schäferhundklubben 91 79 83 253 G
  19 Arild Bjorli Vangteigen's Diablo 20081/08 Norsk Sch.klub Møre & Romsdal 94 84 74 252 G
  20 Jostein Håland Kustmarken's Ånnie S13491/2006 Nsch klubb avd. Agder 87 86 78 251 G
  21 Jürgen Feigel Veit vom Annenhof SZ2212493 SV OG Kellinghusen 88 83 79 250 G
  22 Pernilla Eriksson Kustmarken`s Kancho S59337/2008 SK Ådalen 90 72 85 247 G
  23 Bengt Andersson, Imzedrift´s Malte S18477/2005 Schäferhundklubben Åstorp 95 71 81 247 G
  24 Anna Roos Blackneck's A'Xtrem S54999/2008 Växjö BK 74 78 91 243 G
  25 Johan Kruse Kottens Beck S62138/2007 Sk Björnåsen 67 81 93 241 G
  26 Mikael Ohlsson Blackneck´s A´zara S23165/2009 Schäferhundklubben Åstorp 95 80 65 240 G
  27 Kim Florström Hellraiser Iivana FIN31898/05 SPL Itä-Helsinki 84 68 87 239 B
  28  Kenneth Bast Qaro vom Waldwinkel FI55384/11 SPL Jakobstadnejden rf 60 62 87 209 M
  29 Britt Aina Kravdal Kustmarken's Fenja S13473/2008 Vennesla Hundeklubb 68 65 75 208 M
  30 Tomas Karlsson Hesselballe Bison S29853/2008 Sk Åsaka 20 83 89 192 M
  31 Janet Borg Kottens Bråska S62137/2007 SK Stjärnborg 94 86 0 180 M
  32 Gorm Christensen Trold Hector DK00241/2005 Schæferhundeklubben Danmark 14 75 86 175 M
  33 Knut KristIansen Kustmarken's Huricane S18734/2008 Vennesla Hundeklubb 5 82 85 172 M
  34 Inge Madsen Gråmanns O'rimi DK01250/2008 Schæferhundeklubben Danmark 93 73 --- 166 M
  35 Jerry Pystö Kustmarken's Jexon S56623/2008 Sk Björnåsen Disq.
  35 Ing-Marie Dahlsjö Atenagårdens Larrac S12524/2009 Svenska Schäferhunklubben Disq.
  35 Mats Mäenpää Kustmarken's Dax FIN46747/09 SPL Pietarsaari Disq.
  35 Ilona Szabo Gråmanns Qalle S60873/2007 Växjö BK Disq.
    Stefan Jonasson Divaheden Dundra S15444/2007 Sk Stjärnborg Deltar ej
    Terje Hammerseng Kustmarken's Lip S15719/2009 N.Sch.Klub avd Oppland Deltar ej
    Jörgen Andreasson Kustmarken´s Yalut S60238/2005 Sd Skåne/Blekinge Deltar ej
    Kine Skaugerud Contegos Al-Fonzo 15960/06 Norsk Schäferhundklubb Deltar ej
    Lena Eriksson Sniffers Chess S56944/2005 SK Assartorp Deltar ej
    Thomas Baum Nica vom Oesederberg SZ 2211937 RSV2000/ Ty Deltar ej
    Joakim Bylund Segerviljans Enzo S27164/2007 Norge Deltar ej
    Jonas Hernström Kustmarken's Eon S43086/2007 Afs Deltar ej
    Annika Eklund Divaheden E´tess S63482/2004 Assartorp Deltar ej
    John v.d Berg Billy aus dem Hause Bley SZ 2219748 Holland Deltar ej
 
BSL III
   Domare: A: Gunnar Aagesen / Eva Köhlström  B: Peter Diedrichkeit / Tomas Fröding  
  N Pl.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot    
  1 Camilla van Tol Ginny vom rio Negro S64891/2009 Sthlms Södra brukshundklubb 98 91 189 V  
  2 Susanne Aspelin Rambow´s Akka S45043/2008 Ystad BK 96 86 182 Sg  
  3 Jennie Haraldsson Honeyborns Bazire S16089/2009 Sk Enköping 92 86 178 G  
  4 Camilla Karlsson Krille´s Candie S45965/2009 sk Stjärnborg 95 79 174 G  
  5 Caroline Petersson Kustmarkens Kaxi S35941/2008 Svensk Schäferhundklubb 89 58 147 B  
    Marie Ostheller Vaktas Akza S68524/2007 Sk Åsaka Deltar ej
 
IPO FH
   Domare: Conny Isebark / Peter Andreasson  
  N Pl.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
1 2 Tot    
  1 Ulf Fröjdendahl Tormenstorp Gnista S35626/2008 Järfälla BK 94 97 191    
  2 Johan Holmlund Turbaz Orry S21388/2006 SK Hok 96 95 191    
  3 Maria Arfman Kustmarken's Åbelix FIN50219/06 Finska schäferhunds klubben 91 97 188    
  4 Trond Øvergård Kustmarkens Orina S13349/2003 Norsk schæferhundklubb 89 95 184    
  5 John Bjørningstad Brandfjellets Ibo 06371/06 N.Sch.Klub avd Romerike 77 89 166    
  6 Lena Eriksson Powerpfote Ciatta FIN28301/07 Ingå Hundklubb Canidae rf 80 81 161    
  7 Raija Hilpeä Ängsbacken's Wok 25967X Finska schäferhunds klubben 69 1 70    
  8 Minna Tirkkonen Graugeboren Irex FIN52468/07 Finska schäferhunds klubben 26 Br 26    
  9 Ulf Håkansson Kvasers Drome S40970/2004 Växjö BK 0 Bryter    
    Annika Söderström Råbäckens Hector S13118/2005 Stockholm Södra BK Deltar ej
 

   Provledare: Ingela Larsson

 


 
DELTAGARE/ PARTICIPIANTS/ TEILNEHMER 2011   SCHÄFERSLAGET RESULTAT pdf Utskrivbar

IPO I
Domare:A-Göran Wessman. B-C Roar Kjönstad   Figurant: Johan Kruse
PLAC
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot
1 Pernilla Eriksson Kustmarken's Kancho S59337/2008 SK Ådalen 90 92 83 265
2 Gunilla Sjögren Kustmarken's Idol S51777/2008 SK Stjärnborg 85 88 91 264
3 Terje Hammerseng Kustmarkens Lip S15719/2009 N.Sch.Klub avd. Oppland 86 91 82 254
4 Nygaard Freddy Gråmann`s Uma S61626/2008 Moss/Vestby 82 86 86 254
5 Charlotte Alnemo Gråmanns Unny S61628/2008 Hultsfred bk 78 91 73 242
6 Raphael Fücke Cairo aus der Wallerpampa 2213785 SV OG Kellinghusen 74 79 89 242
7 Ing-Marie Dahlsjö Atenagårdens Larrac S12524/2009 Sv Schäferhundsklubben 82 85 0 167
8 Klaus Davidsen Utzon's Miss Tika 22562/08 Vennesla Hunde Klubb 70 64 0 134
Nicklas Björkblom Kustmarken's Kujo S59336/2008 SK Stjärnborg Deltar ej
Petter Østvold Kustmarken's Glenzer S26508/2008 N.Sch.Klub avd. Oppland Deltar ej
Annica Göransson Rambow's Boggie S41726/2009 SK Stjärnborg Deltar ej
Ida Johnsdotter Tretjak´s Hunter S10892/2009 SK Stehag Deltar ej
Thorvald Steinsson Gråmanns Xoto S25348/2009 Sv Schäferhundklubben Deltar ej
Sara Halldorsdottir Gråmanns Xombie S25349/2009 Sv Schäferhundklubben Deltar ej
Stein Olav Trandem Hells Fury Van De Biezenhoeve LOSH1048808 Norsk Rottweiler klubb Deltar ej
Roger Longva Olsen Blondie Denbrix CMKU67632/07 Sunnmøre Schaeferhund klub Deltar ej

IPO II
Domare: A-Peter Diedrichkeit, Mats Ledin - B-Paavo Rapila, Jarmo Heiskanen - C-Dirk Stocks, Göran Wessman
Figurant: Raphael Fücke, Bert Bouw
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot
1 Geir Fjeld Marschas Eros 08420/07 N.Sch.Klub avd. Oppland 95 94 90 279
2 Janet Borg Kottens Bråska S62137/2007 SK Stjärnborg 90 95 91 276
3 Jerry Pystö Kustmarken's Jexon S56623/2008 Sk Björnåsen 96 89 90 275
4 Knut Kristiansen kustmarkens Huricane S18734/2008 Vennesla Hundeklubb 92 89 91 272
5 John van de Berg Billy aus dem Hause Bley SZ 2219748 KG HDC Bareveld (NL) 93 90 89 272
6 Britt Aina Kravdahl Kustmarkens Fenja S13473/2008 Vennesla Hundeklubb 87 93 81 261
7 Arild Bjorli Vangteigen's Diablo 20081/08 Nschkl. avd Møre & Romsdal 89 77 90 256
8 Gro Gjetrang Bjørnulvs O`Mira 09882/08 N.Sch.Klub avd. Romerike 85 90 81 256
9 Jarno Laitinen evergrey's Lana FIN52785/08 SPL-Helsinki ry 75 80 89 244
10 Geir Olsen Bjørnulvs J-Flint Eastwood 19507/05 N.Sch.Klub avd. Romerike 87 79 70 236
11 Henrik Jensen Janko vom Weinbergblick SZ 2221454 Schæferhundeklubben DK 22 85 83 190
12 Freek de Groot Quinn-Bo van Midden-Zeeland NHSB 2702903 KG HDC Bareveld (NL) 12 62 79 153
13 Siv Anette Mæhlum Kustmarkens Dina S38612/2007 N.Sch.Klub avd. Oppland 0 79 0 79
14 Mattias Jonsson Kustmarken´s Dex S38608/2007 SK Björnåsen   86 Bryter
Inge Madsen Gråmanns O'rimi DK01250/2008 Dansk Schhk. kreds 47 Suså Deltar ej
Roger Axelsson Sniffers Jasco S69751/2007 SK Stjärnborg Deltar ej
Camilla Nilsen Emigrantens Ares 13226/07 Romerike Shæferhundklubb Deltar ej
Bertil Hagvall SegerViljan's Etza S27165/2007 SK Simonstorp Deltar ej

IPO III
Domare: A-Peter Diedrichkeit, Mats Ledin - B-Paavo Rapila, Jarmo Heiskanen - C-Dirk Stocks, Göran Wessman
Figurant: Raphael Fücke, Bert Bouw
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot
1 Lennart Jönsson Wito vom Weinbergblick SZ 2175706 SK Björnåsen 99 93 97 289
2 Mikael Larsson Kustmarken's Drago S38607/2007 SK Stjärnborg 100 92 97 289
3 Robert Jönsson Kustmarken's Dexter S38606/2007 SK Björnåsen 100 93 95 288
4 Willi Winquist Kustmarken's Ådi S13487/2006 SK Varberg 99 95 92 286
5 Sara Halldorsdottir ChaDe's Raya S43367/2007 Sv Schäferhundklubben 92 95 98 285
6 Göran Erman Gråmanns Rasko S61625/2007 Kalmar BK 92 96 94 282
7 Carina Jönsson Kustmarken's Cross S19148/2007 SK Björnåsen 100 94 83 277
8 Jonas Hernström Kustmarken's Eon S43086/2007 Sk Björnåsen 96 92 85 273
9 Magnus Nilsson Ängsbacken's Yoda S32988/2008 SK Assartorp 86 89 93 268
10 Jürgen Feigel Veit vom Annenhof SZ: 2212493 SV OG Kellinghusen 87 90 89 266
11 Jostein Håland Kustmarken's Ånnie S13491/2006 Norsk schæferhund klubb 91 86 80 258
12 Tomas Karlsson Hesselballe Bison S29853/2008 Sk Åsaka 73 91 93 257
13 Petter Östvold Kustmarken's Enya S43092/2007 N.Sch.Klub avd. Oppland 94 78 84 256
14 Ole Tambini Jurassic Kox S56010/2006 Vennesla Hundeklub 91 84 81 256
15 Sandra Nyberg Kustmarken's Yatzy S60245/2005 SK Stjärnborg 99 84 73 256
16 Anu Manninen Bacteroides Via FIN49333/06 Finsk Schäferhundklubb 79 77 93 249
17 Sofie Rasborg Chade's Yalte DK01193/2006 Dansk Schæferhundeklubb 87 72 83 242
18 Lena Eriksson Sniffer's Chess S56944/2005 SK Assartorp 89 81 71 241
19 Lena Hallkvist Rambow's Alison Luna S45044/2008 SK Åstorp 92 74 73 239
20 Taina Pöri Mocca's Ändy FIN37551/07 Finsk Schäferhundklubb 71 89 74 225
21 Kjell Petter Zabka Bjørnulvs Jarrox 19506/05 Sunnmøre Hundeklubb 62 78 71 211
22 Jan Karlsson Gajo vom Scandinawian S57135/2007 Västerås bk 30 85 85 200
23 Jörgen Andreasson Kustmarkens Yalute S60238´-2005 Sk Åstorp 98 82 0 180
24 Johan Kruse Kottens Beck S62138/2007 SK Björnåsen 33 Bryter
25 Pelle Bjurhager Brigadens Baxter S70389/2007 Västerås bk 21 Bryter
Cissi Bergwall SegerViljan's Dizel S50943/2006 SK Simonstorp Deltar ej
Maria Arfman Kustmarken's Åbelix FIN50219/06 Finsk Schäferhundklubb Deltar ej
Fredrik Bjurklint Cartagena Felix Rex 48093/2009 SK Borås Deltar ej
Karl Ivar Reiten Steffagaarden-Atrox 11202/05 Sunnmøre Hundeklubb Deltar ej
AnnaLena Johansson Gråmans Reisa S61629/2007 AFS Deltar ej
Morten Gabrielsen Vargsjöns Hasko jr S63113/2006 Norsk Sch Klubb Deltar ej

BSL I
Domare: A-Göran Wessman. B-Roar Kjönstad  
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot
1 Monica Holmgren Molars Fix S19443/2006 SK Stjärnborg 98 87 185
2 Caroline Petersson Kustmarken`s Kaxi S59341/08 Schäferhundsklubben 97 81 178
3 Camilla Karlsson Krillés Candie S45965/2009 SK Stjärnborg 93 77 170
4 marie ostheller vaktas akza S68524/2007 sk åsaka 79 82 161
5 Helene Brånen Kustmarken's Lisa S15720/2009 N.Sch.Klub avd. Oppland 77 83 160
6 Tonni Madsen Kustmarken's Klippa S59340/2008 SK Stehag 88 64 152
7 Trine Kristofersen Kustmarkens Opra S65807/2009 Vennesla Hundeklubb Deltar ej
8 Arve Ringlund Bjørnulvs O Skadi N09881/08 N.Sch.Klub avd. Romerike Deltar ej

BSL II
Domare: A-Peter Diedrichkeit, Mats Ledin - B-Paavo Rapila, Jarmo Heiskanen  
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot
1 Susanne Aspelin Rambow's Akka S45043/2008 Burlöv Bk 98 91 189
2 Titta Hynynen Aufgeweckt Xalo FIN26142/07 Finsk Schäferhundklubb 92 73 165
3 Raija Hilpeä Ängsbacken's Wok FIN11730/08 Finsk Schäferhundklubb 94 71 165

BSL III
Domare: A-Peter Diedrichkeit, Mats Ledin - B-Paavo Rapila, Jarmo Heiskanen  
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot
1 Jennie Haraldsson Honeyborns Bazire S16089/2009 SK Enköping 84 84 168
2 Jörgen Lindqvist Lymmels Enzo S32342/2002 Sk Hässle 98 65 163
3 Ulrike Teßmann-P. Dinka vom Moorredder   SV OG Kellinghusen 95 62 157
4 Ulf Fröjdendahl Tormenstorp Gnista S35626/2008 Järfälla BK 84 68 152
5 Percy Kembel Jettemor´s Sushi S13650/2008 SK Skälsätra Deltar ej

IPO FH
Domare: Conny Isebark  
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
1 2 Tot
1 AnneMarie Frånlund Önnegårens Quinto S56951/2005 AFS 63 97 160
2 Annette Mylläri Hettex Ådin S41916/2002 Botkyrka bk 95 62 157
3 Trond Øvergård Kustmarkens Orina S13349 N.Sch.Klub avd. Hedmark 57 96 153
4 John Bjørningstad Brandfjellets IBO 06371/06 N.Sch.Klub avd.Romerike 40 90 130
5 Maria Arfman Kustmarken's Åbelix FIN50219/06 Finsk Schäferhundklubb 36 93 129
6 Carina Jonsson Scanderna's Bosco S48160/2006 Lerums B.K 51 52 103
7 Ilona Szabo Kvasers Drome S40970/2004 Växjö BK 5 92 97
8 Roger Olsen Brigadens Yazz S46406/2003 N.Sch.Klub avd. Halden 7 80 87
9 Katri Järvinen Kustmarken's Yoschy FIN33554/06 Finska shäferhundklubben 7 19 26
10 Lina Alm Mäntyniemi Adidas S29998/2006 Söderköpings Bk 19 1 20

Provledare: Ingela Larsson, Jerry Pystö, Nina Lunding Prvl sekr.

 

 
DELTAGARE/ PARTICIPIANTS/ TEILNEHMER 2010

IPO I
Domare: Terje Hammerseng   Figurant: Mikael Larsson
PLAC
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot
1 Robert Jönsson Kustmarken's Dexter S38606/2007 SK Björnåsen 100 98 99 297
2 Andrea Otto Bo von den Koschis 2211032 OG Kellinghusen 97 92 90 279
3 John van de Berg Billy aus dem Hause Bley SZ 2219748 Holland HDC Bareveld 95 92 90 277
4 Johan Kruse Kottens Beck S62138/2007 SK Björnåsen 88 88 94 270
5 Tonny Thomassen Vangteigens Diablo 20081/08 NSCH Klubb  Norway 96 87 82 265
6 Mattias Jonsson Kustmarken`s Dex S38608/2007 SK Björnåsen 70 90 93 253
7 Inge Madsen Gråmann's O'rimi Dk01250/2008 SchæferhundeklubbenDanmark 90 85 77 252
8 Frode Kapstad Kustmarkens Øxi S54573/2006 Vennesla hundeklubb 87 65 78 230
9 Beate M Tingvoll Vangteigens Chevy 01847/07 NschK avd Bergen 45 83 78 206

IPO II
Domare:A- Göran Wessman, B- Per Svoldgaard/ Nielsen, C- Dirk Stocks, Figurant: Mikael Larsson, Raphael Fucke
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot
1 Pierre Kembel Jettemor's Seiko S13649/2008 Sk Skälsätra 97 87 97 281
2 Petter Østvold Kustmarkens Enya S43092/2007 Shæferklubben Vestoppland 100 81 90 271
3 Nina Lunding Kustmarkens Enzi S43091/2007 SK Varberg 94 90 80 264
4 Anita G Karlsen XO Artige Elling N04491/06 NSCHK avd.Oppland 92 90 80 262
5 Jonas Karlsson Kustmarkens Önska S54574/2006 SK Björnåsen 84 93 84 261
6 Taina Pöri Mocca's Ändy FIN37551/07 Finsk Schäferhundklubb 89 88 83 260
7 Anu Manninen Bacteroides Via FIN49333/06 Finsk Schäferhundklubb 89 58 87 234
 8 Tommy Norberg Jettemors Qnazter S51068/2005 SK Skälsätra - 60 - -
Timo Nikkinen Jurassic Jarox S29733/2006 SuomenPoliisikoirayhdistys r.y Deltar ej
Thorvald Steinsson sponsor Gråmanns Matrix S68248/2006 Schäferhundklubben Deltar ej

IPO III
Domare:A- Göran Wessman, B- Per Svoldgaard/ Nielsen, C- Dirk Stocks, Figurant: Mikael Larsson, Raphael Fucke
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot
1 Willi Winquist Kustmarken's Ådi S13487/2006 Sk Varberg 99 95 94 288
2 Sara Halldorsdottir  sponsor ChaDe's Raya S43367/2007 Svenska Schäferhundklubben 91 94 98 283
3 Carina Jönsson Kustmarkens Cross S19148/2007 SK Björnåsen 91 92 96 279
4 Maria Arfman Kustmarken's Åbelix FIN50219/06 Finsk Schäferhundklubb 94 89 95 278
5 Katri Järvinen Kustmarken's Yoschy FIN33554/06 Finsk Schäferhundklubb 100 89 88 277
6 Göran Mähler Kustmarkens Lotus S25256/2002 SK Ådalen 98 89 85 272
7 Göran Erman Gråmanns Rasko S61625/2007 Växjö brukshundklubb 97 90 84 271
8 Margret Fiehring Asja von den Koschis 2157673 OG Kellinghusen 98 94 77 269
9 Jonas Hernström Kustmarken's Eon S43086/2007 Sk Björnåsen 90 91 87 268
10 Evelina Erman Blackneck's A'Jizza S41591/2006 Växjö brukshundklubb 86 91 87 264
11 Berra Hagvall SegerViljan´s Bisther S40548/2002 SK Simonstorp 95 80 88 263
12 Cissi Bergwall SegerViljan's Dizel S50943/2006 SK-Simonstorp 86 87 85 258
13 Saskia Stark A'Devil v Djipy's Haus 2580161 SV OG Hage 91 88 78 257
14 Jostein Håland Kustmarken's Ånnie S13491/2006 Norsk Schæferhundklubb 92 86 76 254
15 Christer Wessman Ziegerkamp Bozz S63107/2006 SK Kungsör 91 89 72 252
16 Joakim Bylund Segerviljans Enzo S27164/2007 Sk Kungsör 80 73 90 243
17 Sofie Rasborg Chadés Yalte 01193/2006 Schæferhundeklubben Dk 75 82 84 241
18 Arild Bjorli Kustmarken's Öxx S54570/2006 NSCH Klubb  Norway 21 80 71 172
19 Jörgen Andreasson Kustmarkens Yalut S60238/2005 SK Åstorp 3 76 - 79
Petra Janke Gosh v den Wannaer Höhen 2154709 OG Kellinghusen Deltar ej
Anna-Lena Johansson Gråmans Reisa S61629/2007 Borlänge Bk Deltar ej

BSL I
Domare: Conny Isebark  
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot
1 Jerry Pystö Kustmarken's Jexon S56623/2008 Sk Björnåsen 95 84 179
2 Jennie Haraldsson Honeyborns Bazire S16089/2009 Enköpings SK 83 90 173
3 Leena Paloposki Aufruhr Basil FIN23983/07 Finsk Schäferhundklubb 78 89 167
4 Knut Kristiansen Kustmarkens Huricane S18734/2008 Vennesla hundeklubb 83 83 166
5 Percy Kembel Jettemor's Sushi S13650/2008 Sk Skälsätra 95 71 166
6 Britt Aina Kravdal Kustmarken's Fenja S13473/2008 Vennesla Hundeklubb 74 82 156
7 Tiina Rupponen Aufruhr Bepop FIN23985/07 Finsk Schäferhundklubb 70 82 152
8 Bengt Eklund Kustmarkens Connie S19151/2007 SK Björnåsen 73 62 135

BSL II
Domare:A- Göran Wessman, B- Per Svoldgaard/ Nielsen  
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot
1 Merete Wicklund Hollybooms Cara 13930/06 Vennesla Hundeklubb 5 55 60

BSL III
Domare:A- Göran Wessman, B- Per Svoldgaard/ Nielsen  
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot
1 Jörgen Lindqvist Lymmels Enzo S32342/2002 Sk Hässle 91 80 171
2 Marie Ostheller  sponsor Racystar bad Blizzard S106057/2004 Sk Åsaka 83 86 169
3 Carina Andersson Viskadalens Bellona S54337/2004 Sk Björnåsen 67 82 149
4 Eva Hammarbäck Kustmarken's Olli S13348/2003 SK Åstorp 85 56 141
5 Vanja Olsen Diva av Martes Foina 23835/05 Sk Kungsör 36 80 116
Ulrika Adolfsson Utzzi vom Thielenhof S62583/2008 Emmaboda BK Deltar ej

IPO FH
Domare: Conny Isebark  
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
1 2 Tot
 1 Annette Mylleri Hettex Ådin S41916/2002 Botkyrka BK 97 94 191
 2 Trond Øvergård Kustmarken's Orina S13349/2003 Elverum Hundeklubb 84 93 177
 3 Monica Svensson Kustmarken´s Kosmos S31473/2001 Tjörns BK 65 74 139
 4 Ilona Szabo Kvasers Drome S40970/2004 Växjö BK 73 36 109
 

Per Svoldgaard Nilsen saknas på fotot.

Provledare: Sandra Thorvaldsson,  Jerry Pystö

TOP OF PAGE
 

DELTAGARE 2009 / PARTICIPIANTS 2009
IPO I
Domare:Jarmo Heiskanen   Figurant:Mikael Larsson
PLAC
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot
1
Sandra Bergholtz
Blacknecks A`Mysa
S25803/2007
Sk Stjärnborg
97
92
92
281
2(1)
Per Lindström
Kustmarken's Åccra
S13489/2006
SkBjörnåsen
97
91
90
278
3(2)
Sara Steinsson
Gråmanns   Jecky
S11852/2006
SK Åsaka
96
81
93
270
4
Arild Bjorli
Kustmarkens Öxx
S54570/2006
Norge
98
80
87
265
5(3)
Jonas Hernström
Kustmarken's Eon
S43086/2007
SK Björnåsen
92
82
87
261
6
Roger Axelsson
Ängsbackens Vilja
S46136/2006
SK Stjärnborg
75
78
89
242
7
Ole Tambini
Jurassic Kox
S56010/2006
Norge
96
90
0
186
8
Aina Øverland
Ulvehiets Ayla
24290/07
Norge
x
91
0
91
 
IPO II
Domare:A-.Percy Kembel B-Kjell Ström C-Göran Wessman Figurant:Nicklas björkblom
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot
1(1)
Carina Jönsson
Kustmarkens Cross
S19148/2007
SK Björnåsen
90
87
96
273
2
Christian Örum
Kustmarken's Drago
S38607/2007
SK Stjärnborg
83
86
95
264
3
Jostein Håland
Kustmarken's Ånnie
S13491/2006
Norge
70
82
84
246
4(2)
Stefan Nylmon
Råbäckens Inka
S58882/2005
SK Björnåsen
46
78
78
202
 
IPO III
Domare:A-Percy Kembel B-Kjell Ström C-Göran Wessman Figurant: Mikael Larsson-Johan Kruse
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B C Tot
1
Maria Arfman
Kustmarken's Åbelix
FIN50219/06
Finland
100
88
100
288
2(1)
Thorvald Steinsson
ChaDe's Raya
S43367/2007
SK Åsaka
97
94
97
288
3
Göran Mähler
Kustmarken's Lotus
S25256/2002
SK Ådalen
99
87
92
280
4
Terje Hammerseng
Kustmarken's Qobra
S33874/2003
Norge
97
88
92
277
5
Katri Järvinen
Kustmarken's Yoschy
FIN33554/06
Finland
90
91
90
271
6
Jörgen   Andreasson
Kustmarken's Yalut
S60238/2005
SK   Åstorp
96
81
87
264
7(2)
Jessica Marklund
Gråmanns Dimon Delux
S63702/2003
SK Åsaka
87
89
85
261
8
Bertil Hagvall
SegerViljan's Bisther
S40548/2002
SK Simonstorp
91
77
90
258
9
Annelie Johansson
Imzedrift's Nexa
S43359/2005
Enköpings BK
96
70
90
256
10(3)
Marie   Ostheller
Racystar Bad Blizzard 
S10605/2004
SK   Åsaka
86
90
77
253
11(4)
Ulf Sunnercrantz
Chade's Diddi     
S58257/2006   
SK Åsaka
81
79
80
240
12
Linn Terese Olsen
Xo Arista
04495/06
Norge
47
85
83
215
13
Saskia Stark
A´Devil von Djipy´s haus
2580161
Holland
31
84
91
206
14
Volker Löffelholz
Indra vom Wolfsblick
2168956
SV. Tyskland
23
77
85
185
 
BSL I
Domare: Jarmo Heiskanen   
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot
1(1)
Sandra Nilsen
Kustmarkens   Extra
S43089/2007
SK Björnåsen
70
70
140
2(2)
Helena Lindhe
Kido's   Gizmo
S12235/2008
SK Uddevalla
70
50
120
 
BSL II
Domare:A-Percy Kembel B-Kjell Ström  
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot
1
Camilla van Tol
Lunabjärets Orakel
S26981/2006   
SK Skälsätra
97
90
187
2
Nina Lunding
Kustmarken's Enzi
S43091/2007
SK Borås
47
85
132
3(1)
Richard Bengtsson
To Fast Quinta
S19154/2007
SK Åsaka
30
93
123
4
Christian Larsson
Toshiba's Saskia
S23294/2006
SK Åsaka
10
Bryter
 
BSL III
Domare:A-Percy Kembel B-Kjell Ström  
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
A B Tot
1(1)
Anneli Kahlman
Jettemors Prixie
S58453/2003
SK Björnåsen
87
77
164
2
Pernilla Eriksson
Kustmarkens   Texa
S22281/2004
SK Ådalen
15
71
86
 
IPO FH
Domare:Conny Isebark  
PLAC.
FÖRARE
HUND
REG:NR
KLUBB
1 2 Tot
1
Pernilla Håkansson
Turbaz Edda
S35722/2000
SK Warberg
84
93
177
2
Stine M Furu
Marschas Viski
06763/04
Norge
86
85
171
3
Monica Svensson
Kustmarken´s Kosmos
S31473/2001
Tjörns BK
83
79
162
4(1)
Niclas Enesten
Kustmarken's Lesco
S25259/2002
SK Björnåsen
29
90
119
Provledare: Jerry Pystö                Placering inom parantes avser Distriktsmästerskapet
TOP OF PAGE
 


DELTAGARE 2008 / PARTICIPIANTS 2008
IPO I
DOMARE: PIERRE KEMBEL       FIGURANT: JOHAN KRUSE
HUNDFÖRARE
HUND
A
B
C
TOT
KLUBB
Robert Jönsson 
Kustmarkens Ådi 
99
99
98
296
Sk Björnåsen 
Maria Arfman 
Kustmarken Åbelix 
100
93
96
289
Finsk Schäferhundk.
Jörgen Andreasson 
Kustmarkens Yalut
93
86
96
275
Sk Åstorp 
Fredrk Johansson 
Kvasers Gorma
95
84
92
271
Södertälje Bhk 
Katri   Järvinen
Kustmarkens Yoschy
89
81
95
265
Finsk Schäferhundk.
Jostein Håland 
Kustmarken's Ånnie
99
88
70
257
Nsch klubb/avd. Agder
Emma Lindskog 
Kustmarkens Xi
79
84
93
256
Sk Björnåsen 
Stefan Nylmon 
Råbäcken Inka 
83
78
0
161
Sk Björnåsen 
Anna   Eriksson
Atenagården Flexi
0
X
X
Bryter
Sk Solsta 
IPO II
HUNDFÖRARE
HUND
A
B
C
TOT
KLUBB
Marie Ostheller
Racystar bad blizzard
Deltar ej    
Sk Björnåsen
IPO III
DOMARE: A-CONNY ISEBARK   B-C- MATS LEDIN   FIGURANT: PIERRE KEMBEL , MIKAEL LARSSON
HUNDFÖRARE
HUND
A
B
C
TOT
KLUBB
Thorvald Steinsson
ChaDe's Raya 
99
93
97
289
Sk   Åsaka
Johan Kruse 
Lymmels Castro
96
93
97
286
Sk Björnåsen 
Jessica Marklund 
Gråman Dimon Deluxe
99
96
90
285
Sk Åsaka 
Terje   Hammerseng 
Kustmarken'   Qobra
98
91
94
283
NSch-klubb/Oppland
Niclas Enesten 
Kustmarkens Lesco
99
96
88
283
Sk Björnåsen 
Anders Olsson 
Skaybackens   Jinco
98
87
93
278
Bårlänge BK
Saskia   Stark
Devil v Djipys   Haus
97
90
91
278
VDH Holland
Göran Mähler 
Kustmarkens Lotus
96
85
94
275
Sk Ådalen 
Marcin   Krolikowski
Kustmarken's Ämir
92
94
84
270
Polsk schäferklubb
Geir Fjeld 
Kustmarkens Yatzy
85
98
86
269
NSch-klubb/Oppland
Johanna Backelin 
Hassemans Teqila 
90
89
83
262
Sk Åsaka 
Agnetha Bergvall 
Råbäckens Exor
85
87
D
172
Sk Åsaka
Jerry Pystö 
Råbäckens   Ecco
X
74
X
Bryter
Sk Björnåsen 
Björn Ahlstedt Atenagården Daldie Deltar ej     AFS
Willi Winqvist Kustmarkens Kurry Deltar ej     AFS
BSL I
DOMARE: PIERRE KEMBEL          
HUNDFÖRARE
HUND
A
B
TOT
KLUBB
Jonas Karlsson Kustmarkens Önska 90 93 183 Sk Björnåsen
Magdalena   Krolikowska
Djuna von   Tjärnshaget
97
84
181
Polsk schäferklubb 
Per Lindström Kustmarken's Åccra 0 X Bryter Sk Björnåsen
BSL II
DOMARE: A-CONNY ISEBARK    B- MATS LEDIN
 HUNDFÖRARE HUND
A
B
TOT
KLUBB
Sebastian Vargnäs Hagadahls Only 85 75 160 Sk Vårgårda
BSL III
DOMARE: A-CONNY ISEBARK    B- MATS LEDIN
HUNDFÖRARE
HUND
A
B
TOT
KLUBB
Janne Johansson

Kustmarkens Narja

96
93
189

Afs

Anneli Kahlman

Jettemors Prixie

96
88
184
Sk björnåsen
Helen Lövberg

Frodos Bacardi

85
93
178
Södertälje Bhk
Ann-Charlotte Neuman

Kvasers Frode

88
84
172
Provledare: Nina Ritsgård/Lindström
TOP OF PAGE

 
DELTAGARE 2007 / PARTICIPIANTS 2007

Schäferslaget/DM 2007 Björnåsen 
NV. distrktsmästerskap 2007

Domare: A: Lars Larsson, B & C: Göran Wessman
Figuranter: Micke Liden, Pierre Kembel

IPO3

Plac.

Hund

Förare

Klubb

A

B

C

Tot

Bet

1 (1)

ChaDe's Raya

Thorvald Steinsson

Og Åsaka

100

96

98

294

V

2

Kustmarken's Qobra

Terje Hammerseng

Norge

100

90

95

285

SG

3

Kustmarken's Lotus

Siv-Anette Maehlum

Norge

100

90

92

282

SG

4 (2)

Råbäckens Exor

Tomas Karlsson

Og Åsaka

90

90

99

279

SG

5

Kustmarken's Kurry

Willi Winqvist

Og Sandö

98

95

85

278

SG

6 (3)

Råbäckens Ecco

Jerry Pystö

Og Björnåsen

90

92

92

274

SG

7

Kustmarken's Qrick

Håkan Ekwing

Og Åstorp

97

86

91

274

SG

8 (4)

Kustmarkens Narja

Jan Johansson

Og Åsaka

98

92

82

272

SG

9 (5)

Lymmels Castro

Johan Kruse

Og Björnåsen

98

95

79

272

SG

10(6

Gråmanns Dimon Delux

Jessica Marklund

Og Åsaka

92

93

83

268

G

11

Jettemor's Poker

Mikael Larsson

Og Skälsätra

82

96

87

265

G

12

Nosferatu Av Nangijala

Nicklas Björkblom

Og Skälsätra

94

87

84

265

G

13

Kustmarken's Onyx

Jörgen Andreasson

Og Åstorp

95

82

77

254

G

14

Kustmarken's Orion

Gunilla Sjögren

Og Söderby

69

89

94

252

M

15

Kustmarken's Midas

Lasse Wickberg

Og Sandö

90

60

73

223

M

IPO2

Plac.

Hund

Förare

Klubb

A

B

C

Tot

Bet

1

Kustmarkens Pira

Åsa Ericson

Og Sandö

87

90

95

272

SG

2 (1)

Viskadalens Bellona

Carina Andersson

Og Björnåsen

90

90

77

247

G

IPO1

Plac.

Hund

Förare

Klubb

A

B

C

Tot

Bet

1

Kustmarkens Yatzy

Fjeld Geir

Norge

95

99

96

291

V

BSL3

Plac.

Hund

Förare

Klubb

A

B

Tot

Bet

1

Racystar Bad Blizzard

Marie Ostheller

Og Björnåsen

94

87

181

SG

2

Atenagårdens Ymer

Ing-marie Dahlsjö

Og Åsaka

96

85

181

SG

3

Lennart Majewski

Viskadalens Bogart

Og Stehag

84

92

176

G

4 (3)

Adaya av Quantos

Emma Lindskog

Og Björnåsen

81

94

175

G

5 (4)

Alva

Nina Ritsgard Lindström

Orust Bhk

60

76

136

M

IPO/FH

Domare: Carina Jönsson, Lars Larsson

Plac.

Hund

Förare

Klubb

1

2

Tot

Bet

1

Kustmarkens Qeno

Jan lindelöv

Og Åstorp

85

91

176

G

2

Akjas Hajko

Åke Blom

Og Avesta

7

-

7

M

Placering inom ( )avser tävlande som deltog i NV distriktsmästerskapet 2007.
 
TOP OF PAGE